Miloš Zeman 2.0

Miloš Zeman obhájil svůj druhý mandát a stává se nadále prezidentem České republiky. Mnoho lidí jásá, mnoho lidí to neřeší a mnoho lidí je zklamaných. Stejně jako před pěti lety v souboji Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga. Chtěl bych ale apelovat na ty z vás, co se teď cítíte zklamaní a naštvaní. Prosím, to že vyhrál Miloš Zeman neznamená, že půlka národa jsou omezení idioti. Zaprvé, těžko polovina, Miloš Zeman dostal „jen“ 2 847 441 hlasů, a zadruhé bych byl velmi opatrný s ostrými nadávkami na druhou stranu. Tím, že druhé straně nadáváme, jí vlastně vytváříme.

Zeman evidentně nestojí o naší intelektuální polovinu. O občany, kteří si ověřují fakta, kriticky přemýšlí, kritizují, říkají svůj názor, mají svědomí, milují svou vlast a chtějí prezidenta, za kterého se nemusí stydět. Zeman potřebuje rozdělenou společnost, aby ho ta druhá polovina dostala svými hlasy tam, kam potřebuje. A využívá na to ty nejnižší city jako je strach, nenávist, žárlivost, nouze. Nechci rozdělenou společnost a proto nechci za prezidenta Miloše Zemana.

Ale zároveň opačnou polovinu českého národa mám rád. Skutečně. Přeji jim vše dobré a těžko hledám odpověď na otázku, proč mají takové problémy, proč považují Miloše Zemana za schopného státníka, který je ochrání. Proč nehledají souvislosti a myslí zkratkovitě. Moc bych si přál, aby se toto prolomilo. Jenže on je to bohužel dlouhodobý jev, vzpomeňme na výsledky parlamentních voleb a enormní výhru hnutí ANO. Nebo na prezidentské volby před pěti lety.

Žijme současností. Teď je to, co je. Předtím bylo, co bylo, ale potom nemusí být, co bylo a co je. Zkrátka budoucnost není daná, budoucnost vytváříme my tímto okamžikem, a třeba příští prezident bude konečně zase stát za to. Nenechme si touto prohrou sebrat naději na lepší časy, nenechme si do našich srdcí vpustit zlost na ostatní spoluobčany. Snažme se žít dále slušně, mluvit pravdu, nikoho nepodrážet, být samy sebou, dodržovat slovo, pečovat o sebe, nelhat, i když prezident zcela jistě nebude slušný, nebude mluvit pravdu, bude podrážet, bude lézt do zadnice Rusku a Číně, bude lhát a bude zanedbaný a nemocný. Stojí to za to …

Foto: DraceaneVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

PŘIDAT KOMENTÁŘ