Další zamyšlení nad prezidentskými volbami

Letošní volby prezidenta ČR nabízejí zajímavou skupinku devíti uchazečů. Málokdy nastane situace, že je skutečně možno vybírat tak, jako teď. Pět kandidátů z devíti nám má skutečně co nabídnout a přestože každý z nich zastupuje svůj originální proud, mají zásadní pohled společný. Všichni se vyjadřují prozápadně i proti přehnanému vlivu EU což považuji za podstatné. Ze všech těchto pěti kandidátů cítím, že to myslí upřímně, že chtějí skutečně zastávat tento úřad svědomitě a poctivě. Otázkou zůstává, koho z nich si vybrat ….
Dle mého názoru je potřeba si uvědomit, že se pohybujeme v naší pražské sociální bublině. Když se s lidmi bavím o prezidentských preferencích, je naprosto běžné, že lidé, kteří sdílejí drtivou většinu svých morálních hodnot, podporují jiného kandidáta z těchto pěti. Konzervativci vsadili na Topolánka, levicové skupiny třeba na Horáčka, katolíci na Pavla Fishera atp. Zato mimo Prahu, například na Vysočině nebo v severních Čechách, lidé otázku svého hlasu řeší mnohem méně než my. Bojím se, že hodně lidí zde uvažuje stádovým způsobem – všichni volí Zemana, tak budu přece taky.
A možná proto je situace před těmito volbami tak složitá. Je skutečně tak důležité, aby se naše pražská bublina sjednotila na jednoho z pěti a toho „vyslala“ proti Zemanovi? Odpověď si najděte každý sám za sebe. V tomto případě se obávám, že je bytostně spjata s volebními průzkumy a s tím, jak moc jim věříme. Pokud jim věřit nebudeme, nevím jak to dopadne. Pokud jim ale podlehneme, tak to bude přesně podle nich.
Uvažujme nyní podle posledního průzkumu, který nevypadá tak špatně. Kdybychom totiž sečetli hlasy naší pětice, dostaneme v prvním kole 55,5% proti Zemanových 42,5%.
Drahošovi s Horáčkem hraje do karet i fakt, že mají v případném duelu velmi málo nerozhodnutých voličů. Našim cílem je tedy najít toho kandidáta, který se co nejvíce přiblíží oněm 55,5%. Tedy člověka, který způsobí co nejméně „přeběhlíků“ na druhou stranu. Bohužel i toto je důvod proč nevolit Mirka Topolánka. Podle průzkumů by si v případném druhém kole vedl nejhůře ze všech. Tady vidím jasně (nejen díky průzkumům) Jiřího Drahoše.

Kantar TNS a Median pro ČT: 2. kolo prezidentských voleb 2018
Infogram

Nebudu popírat, že opravdu velké kvality cítím u Pavla Fishera. Ale i vlivem pozdě začaté kampaně je pro něj nyní velmi obtížné nejen se dostat do druhého kola ale i v tomto druhém kole obstát. Hlas pro něj subjektivně hodnotím jako velmi riskantní, to by se průzkumy musely hodně splést, ale i to se stává. Je pravda, že jeho podpora je nyní tvořena z lidí, kteří před jeho kandidaturou otevřeně nebo soukromě podporovali Jiřího Drahoše. Často mě zajímalo, co by se stalo, kdyby k němu přeběhlo tolik lidí, aby to stáhlo Drahoše, ale ne na tolik, aby to Fishera dostalo na druhé místo. Stále odpověď nemám, a asi mít nebudu, ale podle průzkumů bychom pak všichni museli volit nezkušeného textaře Horáčka. A to u mě raději i Hilšera.

A na závěr se vám přiznám k jedinému finančnímu daru, který jsem zaslal prezidentskému kandidátovi. Bohužel ten můj dar osobně odmítl ????

PŘIDAT KOMENTÁŘ