Falešná hra

My, co se již nějaký čas pohybujeme v prostředí sociálních sítí jsme si na to už zvykli. Den, co den, nám Facebook navrhuje a doporučuje činnosti, co máme nebo co bychom měli dělat. Komu a co napsat. Bombardují nás upozornění a vtíravé otázky typu: „Co se vám honí hlavou?“ nebo „Všimli jsme si, že se vám nedávno líbil tento a tento příspěvek“ a „Dejte tomu a tomu vědět, zda přijdete!“ Jenže z těchto upozornění jedno vybočuje, a to je upozornění na něčí narozeniny. Každý, pokud chce využívat služeb Facebooku, musí uvést své datum narození. A když zrovna máme narozeniny, Facebook upozorní přes upozornění všechny naše přátele, aby nám popřáli.

Takže když máme nějakých 360 přátel, můžeme očekávat průměrně 1 toto upozornění na narozeniny jiných denně. Facebook rozjel psychologickou hru. Formulace typu: „Zpříjemněte jí den!“ nás nutí přeci jen popřát, ikdyž jsme tu osobu neviděli nějaký ten pátek a třeba se už ani nezdravíme. Politika Facebooku je nastavena zvráceným a falešným způsobem. Dnes již víme, že veškerá naše činnost na Facebooku je přesně sledována a měřena. Počet sekund strávených nad fotkou daného uživatele, doba, kterou promýšlíme odpověď, i spontánní otevření někoho profilu. To vše a mnohé další se zaznamenává a pomocí složitých algoritmů se počítají reklamy (stejná praxe jako u Googlu), sestavuje žebříček přátel v chatu a hlavně se sestavuje zeď. Tato zeď je přesně sestavená na nás. Přesně vypočítaná na základě všeho, abychom tam strávili co nejdéle času. Něčím nás nalákat, jen abychom pootočili kolečkem níže a níže. A každý ruku na srdce, kolikrát jsme se takto nesmyslně přistihli scroolovat po Facebookové zdi.

A do tohoto jsou zde před chvíli zmíněná upozornění. Nástroj, jak nás vztáhnout do tohoto podivného světa. Přece bychom neodmítli potěšit našeho kamaráda k narozeninám! A když už jsme to udělali, tak ještě rychle zkontrolujeme co nového ve světe, proč ne? Sociální sítě jsou dobrý nástroj prokrastinace. A jak proti ní bojovat, by rozhodně nebylo na obsah jednoho článku. O tom mnohem vzdělanější lidé napsali nespočet knih a stejně vám nikdo nezaručí 100 % výsledek.

Zachovejme si zdravý přístup k věcem. Popřejme jen těm, kterým skutečně a svobodně chceme a nenechme se vztáhnout do této hry. Nějaké zkontrolování Facebooku samo o sobě neškodí, ale může se nám vymknout z rukou. Trocha samoty neuškodí, jen dnes je kontakt se světem tak blízko – máme ho všichni v kapse …

PŘIDAT KOMENTÁŘ